Ройбуш
Медитативна Африка
Ройбуш (афр. Rooibos, що означає «Червоний Кущ») — це традиційний південноафриканський напій, який виготовляють із висушених подрібнених листків і пагонів аспалатуса лінійного, чагарника, що виростає в горах Седерберг (Червоні гори) на південно-заході Південної Африки.
Хоча його часто порівнюють із чаєм, ройбуш — це не чай у звичному розумінні слова, адже він не містить чайних листків і не відноситься до чорного або зеленого чаю.
Натомість це трав'яний напій, який отримують шляхом заварювання висушених частин рослини, що надає йому унікальний смак і корисні властивості. Ройбуш відомий своїм багатим, м’яким смаком з легкою солодкістю і ніжними нотками горіхів і ванілі.
Цей напій має характерний червоний колір завдяки природному процесу ферментації листя аспалатуса, що надає йому виразного кольору і аромату. Завдяки своїм природним властивостям, ройбуш є відмінною альтернативою традиційним чаєвим напоям і відзначається безліччю корисних якостей.
смаковий профіль
[апельсин]
[лимон]
[фрукти]
Цей напій витончено вишуканий, неначе позолочений сонцем над піщаними дюнами. Аромат чаю Ройбуш ніжно збирається у танці з апельсиновими та лимонними нотками, створюючи мелодію, яка спокушає і приваблює.
Ройбуш, він же єдиний африканський антидепресант, представник категорії “не сумні трав’яні чаї”, викликає тільки бажання кайфувати від неспішного темпу життя.
Фруктові та яскраво цитрусові нотки переносять в сонячну відпустку Африкою, де жирафи посміхаються, а тепле сухе повітря закутує в медитативний стан споглядання за навколишнім світом.
збір і обробка
3
1
5
4
2
Насіння сіють та вирощують протягом 18 місяців.
Збір сировини відбувається один раз на рік у середині літа.
З чагарників зрізаються тонкі гілки, на фабриці вони подрібнюються, після чого проводиться ферментація — сировину скидають у купи, викладають на горизонтальну поверхню, поливають водою та залишають на кілька годин під сонцем. Саме в цей час Ройбуш змінює свій колір із зеленого на червоний.
Після ферментації проводиться швидке сушіння — використовують вакуумні сушильні агрегати або під відкритим сонцем розподіляють тонким шаром і за пару годин за допомогою тракторів збирають.
Потім слідує сортування, пастеризація та фасування.
пам’ятка для приготування методом усутя
[класичний матча шот]
зауважте, що цей чайок можна заварювати декілька разів. Його смак змінюється в залежності від проливу
заварюйте Шен пуер в чайнику, гайвані або тіподі
промийте посуд окропом
ТЕМПЕРАТУРА 85°C
1 ч л чаю
на 200-250 мл води
ТЕМПЕРАТУРА 96°C
використовуйте очищену бутильовану воду
промийте гарячою водою і відразу ж злийте воду. перший пролив — не для пиття, а для того, щоб промити чаїнки
ТЕМПЕРАТУРА 90°C
налийте воду знову, настоюйте 5-10 хвилин
За бажання можна повторити заварювання,
збільшивши час настоювання
корисні елементи
на 100 г
вітаміни
[В, С, К, Е, D, танін, кофеїн (у тих сортах чаю, які містять чайне листя)]
мінерали
[кальцій, фосфор, марганець, йод, цинк, магній, селен]
антиоксиданти
від 5% до 8% антиоксидантів на 1 г сухої речовини
дізнатись більше про
найвідоміший зелений чай у Японії, який виготовляють в префектурі Каґосіма. Органічний, фермерський, базовий топ
[ройбуш] традиційний південноафриканський трав’яний чай. Він вишуканий, неначе позолочений сонцем над піщаними дюнами
[суданська троянда, яблуко, малина, смородина, горобина, гібіскус, ананас, папайя] цей купаж переносить у найтепліші спогади дитинства
Мінеральність, фрукти та манго з'єднались у приємну природню солодкість. Найсмачніше у чистому вигляді з водою. Бестселлер