Збір Фруктів
Бабусине Варення
Склад: суданська троянда, яблуко, малина, смородина, горобина, гібіскус, ананас, папайя. Бабусине Варення відкриває перед вами світ ніжних і яскравих смакових поєднань.
Пелюстки суданської троянди надають чаю освіжаючу кислинку, що є відмінною основою для чудової суміші з фруктів і ягід. Сушене яблуко додає солодкий і знайомий смак, який нагадує про бабусині домашні заготовки.
Ягода горобини дарує легкий терпкий відтінок, що доповнює основну кислинку каркаде. Малина і смородина привносять в чашку яскраві ягідні нотки, які нагадують про літні дні та свіжі фрукти з саду.
Тропічні фрукти, такі як ананас і папая, надають чаю екзотичні нотки, які створюють ілюзію того, що ви смакуєте старовинний компот з дитинства, з ароматом баночки варення, що стоїть на кухонному столі. Суміш завершує гібіскус — важливий компонент, що додає чаю не лише кислинки, але і глибокого смаку з легкими фруктовими нотками.
смаковий профіль
[компот]
[смородина]
[малина]
Бабусине варення завжди найсмачніше. Так і цей купаж дарує насолоду смаком і ароматом та переносить у найтепліші спогади дитинства, коли вдома завжди пахло ароматом свіжого варення. Його смаковий профіль розкривається ніжною ноткою домашнього компоту, який нагадує нам про теплі вечори з бабусею на кухні.
Кожен ковток чаю наповнений солодкими нотками стиглої смородини, що надає напою глибини і насиченості смаку. Аромат свіжої малини додає купажу витончену солодкість і свіжість.
Цей чай — не лише напій, а справжня подорож у світ чарівних вражень та емоцій, яка переносить нас у світ безтурботності та щастя, бо своєю солодкою, ненав’язливою, але такою теплою палітрою смаків нагадую найкраще в житті кожного — бабусине варення.
пам’ятка для приготування методом усутя
[класичний матча шот]
зауважте, що цей чайок можна заварювати декілька разів. Його смак змінюється в залежності від проливу
заварюйте Шен пуер в чайнику, гайвані або тіподі
промийте посуд окропом
ТЕМПЕРАТУРА 85°C
5-7 г чаю на 200-250 мл води
ТЕМПЕРАТУРА 96°C
використовуйте очищену бутильовану воду
промийте гарячою водою і відразу ж злийте воду. перший пролив — не для пиття, а для того, щоб промити чаїнки
ТЕМПЕРАТУРА 90°C
налийте воду знову, настоюйте 20 секунд
одну порцію заварки можна заварювати до 7-9 разів, з кожним проливом час настоювання збільшується
корисні елементи
на 100 г
вітаміни
[В, С, К, Е, D, танін, кофеїн (у тих сортах чаю, які містять чайне листя)]
мінерали
[кальцій, фосфор, марганець, йод, цинк, магній, селен]
антиоксиданти
від 5% до 8% антиоксидантів на 1 г сухої речовини
дізнатись більше про
найвідоміший зелений чай у Японії, який виготовляють в префектурі Каґосіма. Органічний, фермерський, базовий топ
[ройбуш] традиційний південноафриканський трав’яний чай. Він вишуканий, неначе позолочений сонцем над піщаними дюнами
[суданська троянда, яблуко, малина, смородина, горобина, гібіскус, ананас, папайя] цей купаж переносить у найтепліші спогади дитинства
Мінеральність, фрукти та манго з'єднались у приємну природню солодкість. Найсмачніше у чистому вигляді з водою. Бестселлер